Un Helvası Tarifi

0

Oktay usta un helvası tarifi evdeki malzemelerinizle yapabileceğiniz çok pratik ve tadı damağınız da kalacak bir tatlı tarifidir. Canınız tatlı birşey  mi çekti hemen un helvası tarifi yapmaya başlayın.

Un helvası tarifi malzemeleri nelerdir

  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 100 gram margarin
  • İki su bardağı un
  • İki su bardağı toz şeker
  • Üç su bardağı sıcak su

Oktay Usta Un Helvası Tarifi

Canınız tatlı birşeyler mi çekti. O zaman Oktay usta un helvası tarifini yapmaya başlayalım. Bir kasede sıcak su ile şeker karıştırılır ve şeker erimeye bırakılır. Teflon bir tava ısıtılır, margarin ve sıvı yağ eklenir. Margarin iyice eridikten sonra içine un konulur, kısık ateşte unun rengi koyulaşıncaya kadar un helvası kavrulur.

İyice kavrulan un helvasına yavaş yavaş sıcak su ( eğer su biraz soğursa ısıtınız) eklenir ve sürekli karıştırılır. Sürekli karıştırmayı unutmayın yoksa helva topaklanır. Oktay ustadan bir püf nokta daha. Ocağı kapattıktan sonra bir yemek kaşığıyla nefis un helvası tarifi ile yapılan helvaya şekil verilir. Helvayı sıcak sıcak servis ediniz. Servis ederken üzerine tarçın serpebilirsiniz. Burnumuza mis kokular geldi.

Evinizde her zaman bulunan malzemelerle yapabileceğiniz, üstelik zamanınızı da almayacak bir lezzet Oktay usta un helvası tarifi.

Un helvanızın lezzetli ve tam kıvamda olamasını istiyorsanız kısık ateşte sürekli karıştırmaya özen gösterin.

oktay usta un helvası tarifi

oktay usta un helvası tarifi

Paylaş.

Yorum Yap