Kabak Tatlısı Tarifi

0

Bugün geleneksel lezzetlerden olan Oktay Usta Kabak Tatlısı Tarifi ni sizlerin beğeninize sunuyoruz. Hem yapılışı basit hem de şerbetli olmasına rağmen hafif  bir tatlıdır.

Oktay Usta Kabak Tatlısı Tarifi Malzemeleri

  • 1 kilo balkabağı
  • 2 su bardağı toz şeker (tatlı sevenler için 2 buçuk- 3 su bardağı şeker kullanılabilir.)
  • Üzeri için yaklaşık 1 su bardağı kırılmış ceviz

Oktay Usta Kabak Tatlısı Tarifi

Balkabağın dış kabuğunu soyup çekirdeklerini temizleyin. 2 parmak kalınlığında olacak şekilde kabağı dilimleyin. Geniş bir tencere ya da tavaya dilimleri mümkün olduğunca üstüste gelmeyecek şekilde yanyana dizin. 2 su bardağı toz şekeri kabakların üzerine serpin. Üstünü kapatıp 3-4 saat bekleyerek şekerin erimesini ve kabakların sulanmasını bekleyeceğiz. İsterseniz buraya kadar olan işlemi bir gece önceden de yapabilirsiniz.

Bekleme işleminden sonra kabakları kaynayana kadar önce orta ateşte, sonra da kısık ateşte kabaklar yumuşayana kadar üstü kapalı bir şekilde 20 dakika pişirin. Kabağın cinsine göre 20 dk sonra kabaklar hala sert ise ara ara kontrol ederek pişirmeye devam edin. Kabaklar yumuşadıktan sonra şerbetin biraz koyulaşması ve kabakların dağılmaması için kapağı açarak bir süre daha pişirin.

Pişirme işleminden sonra kabak tatlısı soğuduğunda servis tabaklarına alarak üzerine ceviz kırıklarını serpin.  Oktay Usta Kabak Tatlısı Tarifi hazır. Afiyet olsun.

oktay usta kabak tatlısı tarifi

oktay usta kabak tatlısı tarifi

Paylaş.

Yorum Yap