Fırında Sütlaç Tarifi

0

 Oktay Usta fırında sütlaç tarifi ile pastanelerde yediğiniz lezzetli, nefis sütlaçları artık sizlerde yapabilirsiniz. Sütlaç tarifi hem çok pratik hem de çok lezzetli. Canınız sütlü bir tatlı bir çekti o zaman sütlaç tarifimizi denemelisiniz.

Oktay Usta fırında sütlaç tarifi malzemeleri

  • üç yemek kaşığı pirinç
  • bir litre süt
  • bir su bardağı toz şeker
  • iki yemek kaşığı nişasta
  • bir adet yumurta sarısı

Oktay Usta Fırında Sütlaç Tarifi

Canınız sütlü bir tatlı mı istedi, o zaman meşhur Oktay Usta fırında sütlaç tarifini yapmaya başlayalım. İlk önce küçük bir tencerede pirinçler iki su bardağı su ile haşlanır. Pirinçlerin iyice yumuşamasına dikkat edilir. Eğer suyunuz biterse tekrar biraz daha sıcak su ekleyebilirsiniz. Pirinçler haşlanırken diğer yandan da sütün içine şeker konulur ocakta kaynatılmaya başlanır.

Nefis sütlaç tarifimizin yapım aşamalarına dikkat etmelisiniz. Süt kaynarken bir kaseye yarım çay bardağı ılık su, nişasta ve yumurta sarısı koyulur, güzelce çırpılır. Son olarak sütün içine tüm malzemeler sırasıyla ilk olarak pirinç  sonra nişasta yumurta sarısı karışımı ilave edilir. Malzemeler eklenirken sürekli karıştırılır. Sütlaç koyulaşıncaya kadar karıştırılmaya devam edilir. Kaynamaya başlayınca bir iki taşım kaynadıktan sonra ocak kapatılır.

Fırın kaselerine  sütlaç konulur, içi su dolu olan tepsiye sıralanır. 200 derecedeki fırında yaklaşık 20 dk kadar üzerleri koyulaşıncaya kadar pişirilir. 2-3 saat soğuması için beklenir. Nefis sütlaç tarifimiz servise hazırdır. Annelerinizin yaptığı geleneksel sütlacı bir de Oktay Usta fırında sütlaç tarifi ile denemelisiniz.

oktay usta fırında sütlaç tarifi

oktay usta fırında sütlaç tarifi

Paylaş.

Yorum Yap