Damla Çikolatalı Kalp Kek Tarifi

0

Arkadaşlarınıza, dostlarınıza, eşinize yapabileceğiniz sevgi tadında Oktay Usta damla çikolatalı kalp kek tarifi ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Bu tarif ile kekinizin iyi bir lezzete sahip olmasını sağlamakla kalmayıp, sevgi dolu günlerinizi de tazeleyebilirsiniz.

Oktay Usta Damla Çikolatalı Kalp Kek Tarifi Malzemeleri

  • Bir su bardağı kadar toz şeker
  • Bir su bardağı sıvı yağ
  • Üç su bardağı kek unu
  • 4-5 damla rom aroması
  • Bir su bardağı kadar yoğurt
  • Üç tane yumurta
  • Bir su bardağı kadar damla çikolata

Kek unlarının genelinde kabartmaz tozu bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü tekrardan ekleme yapılması önerilmez.

Oktay Usta Damla Çikolatalı Kalp Kek Tarifi

Öncelikle genel kek tarifleri bilgisinden yararlanarak toz şekeri ve yumurtayı bir çırpma kabına koyuyoruz. Karışımın rengi beyazlaşmaya başlayıncaya kadar karıştırıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken kural ise şekerin tamamen erimesidir. Bu işlemi mikserle gerçekleştirip düşük ve yüksek ayar sırasını baz alarak yapmalıyız.Ardından çırpılan yumurtanın üzerine yoğurt ve bir bardak sıvı yağımızı ilave ediyoruz. Tekrardan çırpma eylemini devam ettiriyoruz. Bu malzemeler karıştıktan sonra rom aromasını da karışıma ekliyoruz. En sonunda da unumuzu yavaş yavaş karışım içine koyup hamur haline gelmesi için karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken  hususta unu bir anda ilave edilmemesinin önemidir. Bu sayede topaklanma riskini daha aza indirmiş oluyoruz.

Önceden yağlayıp unladığımız kalpli kek kalıplarının içine karışımı ilave edip çikolata parçacıklarını serpiştiriyoruz. Fırınınıza uygun olarak kendinizi ayarlayıp önceden ısıtın ve 180 derecelik sıcaklıkta Oktay Usta Damla Çikolatalı Kalp Kek Tarifi 40 dakika kadar pişirin.

10984456_10153063585853050_7776082793455547658_n

Kakao severler için damla çikolatalı kek tarifimize kakao ekleyerek farklı bir tat kazandırabilirsiniz.

 

oktay usta kalp muffin tarifi

oktay usta kalp muffin tarifi

Oktay Usta Damla Çikolatalı Kalp Kek Tarifi ile keyifli çay sohbetleriniz daha da tatlansın. Şimdiden afiyet olsun.

Paylaş.

Yorum Yap