Badem Kurabiyesi Tarifi

0

Oktay Usta badem kurabiyesi nasıl mı yapılır? İşte sizin için oldukça pratik ve çok güzel badem kurabiyesi tarifini paylaştık.Hem kahve hem de çayın yanına yakışan bu lezzetli badem kurabiyesinin tarifini denemeye tavsiye ederiz.

Oktay Usta badem kurabiyesi tarifi malzemesi

  • badem – 120 gram
  • un – 30 gram
  • yumurta akı – 3 adet
  • toz şeker – 230 gram

Oktay Usta Badem Kurabiyesi Tarifi

Kavrulmamış taze bademi blenderden geçirerek un haline getiriyoruz.Badem unu bir tencereye alıyoruz ve toz şekeri ekleyerek karıştırıyoruz.

Yumurta beyazını sarısından ayırıyoruz ve un karışımına ekliyoruz.Çırpmadan mikser yardımıyla yumurta ile badem ununu birleştiriyoruz.

Tencereyi ocağa alıyoruz ve kısık ateşte tutarak karışımı 36 dereceye getiriyoruz.Dereceniz yoksa sıcaklığını parmağınızla ölçebilirsiniz.Eğer sıcaksa ve parmağınızı hiç yakmıyorsa yeteri kadar ısınmıştır demek.

Tencereyi ocaktan indirerek en son un ekliyoruz ve pütürsüz bir hamur haline gelinceye kadar çok iyi karıştırıyoruz.Hamur hafif akışkan kıvamında olmalı.

Badem kurabiyenin şeklini vermek için kaşık kullanıyoruz.Pişirme kağıdı serilmiş bir tepsiye 4-5 cm çapında yuvarlak şekilde hamur döküyoruz.Arada mesafe bırakmayı unutmayın.

Önceden 190 derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 15-17 dakika pişiriyoruz.Daha fazla kalmamasına dikkat edin.

Oktay usta badem kurabiyesi tarifi soğuduktan sonra daha lezzetli olmaktadır. Afiyet olsun.

Oktay Usta Badem Kurabiyesi Tarifi

Oktay Usta Badem Kurabiyesi Tarifi

Paylaş.

Yorum Yap